Tuż po narodzinach, skóra noworodka jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. W jaki sposób należy ją pielęgnować? Oczywiście, stosując odpowiednie kosmetyki dla noworodków!

Niezbędne kosmetyki

W sklepach aż roi się od produktów przeznaczonych do pielęgnacji delikatnej skóry maluszków. Bywa że rodzice, skuszeni różnorodnością oferty, kupują całą serię kosmetyków pielęgnacyjnych. Niestety, w przypadku noworodków niekoniecznie jest to dobry pomysł. Należy pamiętać, że większość produktów, nawet tych przeznaczonych dla noworodków, zawiera składniki, które mogą podrażniać delikatną skórę. Dlatego w pierwszych miesiącach życia noworodka zalecany jest umiar w stosowaniu kosmetyków. Noworodkowi w zupełności wystarczy:

  • dobry balsam lub oliwka nawilżająca,
  • krem do buzi,
  • krem do pupy,
  • płyn do mycia ciała.

Wielu dermatologów zaleca nawet, aby w pierwszych miesiącach po narodzinach, kąpać dziecko w samej wodzie, co pozwoli zachować naturalną barierę ochronną skóry. 

Wybór odpowiednich kosmetyków

Kupując kosmetyki dla noworodka, należy koniecznie zapoznać się z informacjami podanymi na etykiecie. Czy produkt jest odpowiedni dla dzieci od 1 dnia życia? Czy posiada atesty bezpieczeństwa, np. pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego czy Państwowego Zakładu Higieny? Czy jest hipoalergiczny? Wszystkie te informacje świadczą o jakości kosmetyków i ułatwiają wybranie odpowiednich produktów dla noworodka. Ponadto, warto także zapoznać się ze składem, który zawsze jest umieszczony na etykiecie. Im mniej składników zawiera kosmetyk, tym lepiej! 

Prawidłowa pielęgnacja noworodka

Świeżo upieczona mama może początkowo odczuwać niepokój i mieć obawy, że nie poradzi sobie z opieką nad noworodkiem. Okazuje się, że pielęgnacja maluszka nie jest niczym skomplikowanym! Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym dziecko będzie mogło prawidłowo się rozwijać i uniknie zachorowań. 

U noworodków bardzo istotne jest, aby zadbać o odpowiednie warunki do kąpieli. Woda musi mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała dziecka – około 37 stopni. Pomieszczenie w którym odbywa się kąpiel, musi być ciepłe i nie może być w nim przeciągów. Bardzo ważne jest też, aby maluszek miał własny, miękki ręcznik, który nie podrażni jego delikatnej skóry. 

Jeśli noworodek urodził się zimą, bardzo ważne jest, aby nie wychodził na zewnątrz bez specjalnego kremu ochronnego, który nawilży i natłuści skórę. Z maluszkiem, który ukończył dwa tygodnie, można śmiało wychodzić na spacer nawet podczas mrozów, ale nie powinien znajdować się na zewnątrz zbyt długo. Na początek, optymalny będzie piętnastominutowy spacer.