Młode mamy przechodzące z karmienia piersią na bardziej stałe pokarmy, bardzo często sięgają po kaszki dla niemowląt. Te są idealnymi produktami dostarczającymi pełnej gamy witamin i minerałów potrzebnych do rozwoju młodego organizmu. Ze względu na zróżnicowane potrzeby małych dzieci, podaliśmy propozycje kaszek dla niemowląt na dietach bezcukrowych i bezmlecznych. Będzie to pomocne w doborze odpowiedniego składu i uniknięciu możliwych komplikacji. 

Kaszki dla niemowląt – od kiedy podawać?

To od kiedy powinniśmy zacząć dawać dziecku kaszki dla niemowląt zależne jest od ich potrzeb, szybkości rozwoju i wybranego produktu. Najważniejsze przy ich podawaniu jest prawidłowe wprowadzenie ich do diety malucha – powinniśmy zaczynać stopniowo. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą kaszki, które są pozbawione smaku – powinien być neutralny – w odczuciu przypominać ryż. Ze względu na wrażliwy i niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy, ta nie może zawierać glutenu ani składników alergizujących np. kazeiny czy białka sojowego.

Zgodnie z powyższymi informacjami, kaszki dla niemowląt zaleca się podawać od około 4 – 5 miesiąca życia. Niektórzy rodzice twierdzą, że można zrobić to już w 3 miesiącu, aczkolwiek raczej nie jest to zalecane (chyba że wskazuje na to lekarz). Im wcześniej przechodzimy na karmienie butelką, tym łatwiej będzie przejść na pokarm w formie kaszki.

Aby wszystko poszło zgodnie z planem i nie pojawiły się niespodziewane komplikacje, należy postępować stopniowo  Do diety, najlepiej w formie płynnej będziemy dodawać śladowe ilości produktu, tak aby układ pokarmowy dziecka nie zareogwał w niespodziewany sposób. Początkowo wystarczyć może nawet 1/5 standardowej porcji. W ciągu kilku tygodni niemowlę będzie spożywało kompletną porcję kaszki.

Jaka kaszka dla niemowląt bez cukru?

Na rynku dostępnych są setki kaszek o alternatywnym składzie, w którym nie znajdziemy ani grama krowiego mleka czy białego cukru. Produkty te są przeznaczone dla dzieci wymagających specjalistycznego traktowania i spersonalizowanego podejścia. Mogą się sprawdzić też w przypadku dzieci, które dopiero zaczynają karmienie butelką bądź w sytuacji, gdy rodzic nie chce, aby niemowlę konsumowało niepotrzebny nadmiar cukru.

Sama kaszka dla niemowląt bez cukru jest łatwo dostępna u wielu producentów takich produktów. Najpopularniejsze i cieszące się dobrą opinią to kaszki Bobovita, Holle, Humana, Mamuko, Mniam, Nestle czy Nominal. Każda z nich zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, błonnika i białka. Wybierając kaszkę, warto zwrócić uwagę na oznaczenie mówiące o obniżonej zawartości cukru, glutenu czy mleka.